Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jsou skupinou nehormonálních léků, které mají protizánětlivý účinek.

V pediatrické praxi se nejčastěji používají léky uvedené níže.

Aspirin, analgin, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, napraxen, piroxicam, meloxicam, nimesulid

Dostupné ve formě tablet, kapslí, injekčních roztoků, mastí, gelů, čípků (čípků).

Co jsou to nesteroidní protizánětlivé léky a jak fungují?

NSAID mají protizánětlivé, analgetické a antipyretické účinky. Hlavním mechanismem účinku je inhibice tvorby prostaglandinů. Prostaglandiny jsou tkáňové hormony, které podporují rozvoj zánětu a doprovodné bolesti.

K čemu se používají nesteroidní protizánětlivé léky?

Léky jsou určeny k úlevě od bolesti různého typu.

Nesteroidní antirevmatika jsou indikována při zánětlivých onemocněních kloubů (revmatoidní artritida, revmatismus, ankylozující spondylitida, chronická dnavá artritida), degenerativních onemocněních (deformující osteoartróza, osteochondróza), lumbago, ischias, neuralgie, myalgie, onemocnění extra- kloubních tkání (tenosynovitida, burzitida, revmatické tkáně měkkých tkání), poúrazový bolestivý syndrom provázený zánětem, pooperační bolest, akutní záchvat dny, záchvaty migrény, renální a jaterní kolika, infekce ORL orgánů, reziduální následky pneumonie. Lokálně – poranění šlach, vazů, svalů a kloubů (k úlevě od bolesti a zánětu při výronech, vykloubeních, pohmožděninách), lokalizované formy revmatismu měkkých tkání (eliminace bolesti a zánětu).

Co byste měli říci svému lékaři před zahájením léčby nesteroidními protizánětlivými léky?

  • Pacient má peptický vřed žaludku a/nebo dvanáctníku
  • Pacient má chronické onemocnění ledvin nebo jater
  • Pacient někdy měl reakci na salicyláty nebo jakýkoli jiný lék
  • Že pacient užívá nějaké další léky, včetně léků volně prodejných, vitamíny
  • O těhotenství nebo kojení

Jaká jsou pravidla pro užívání nesteroidních protizánětlivých léků?

  • Užívejte lék podle pokynů svého lékaře.
  • NSAID se užívají 1-2 hodiny po jídle a zapíjejí se velkým množstvím vody.
  • Nikdy neužívejte nesteroidní protizánětlivé léky ve větší dávce, než vám předepsal lékař. Pokud jste užili nadměrnou dávku, okamžitě se poraďte s lékařem nebo zavolejte sanitku.
  • Během léčby noste s sebou balíček léků a udržujte stálý přísun léku.
  • Tento přípravek je předepsán pouze Vám. Nikdy ho nedávejte jiným lidem, i když si myslíte, že mají podobnou nemoc.
  • Při dlouhodobém užívání nesteroidních antiflogistik je třeba pravidelně sledovat parametry odrážející funkci jater a ledvin a parametry periferní krve.
ČTĚTE VÍCE
Co je součástí líčení obličeje?

Co dělat, když vynecháte dávku?

  • Užijte vynechanou dávku léku, jakmile si vzpomenete.
  • Pokud vynecháte dávku a je již čas na další dávku, pokračujte v užívání NSAID jako obvykle.
  • Neužívejte dvojitou nebo extra dávku léku.

Co je potřeba k tomu, aby byla léčba účinná a bezpečná?

  • Pravidelně navštěvujte svého lékaře, abyste zhodnotili účinnost vaší léčby.
  • Pokud během užívání léku necítíte žádné zlepšení, poraďte se o tom se svým lékařem.
  • Pokud potřebujete užívat nesteroidní protizánětlivé léky spolu s jinými léky, určitě to proberte se svým lékařem.

Jaké problémy může způsobit užívání nesteroidních protizánětlivých léků?

  • Mohou se objevit poruchy funkce trávicího traktu (bolesti břicha, zácpa, pálení žáhy, nevolnost), často však nejsou tak závažné, aby přerušily léčbu.
  • Dlouhodobá terapie velkými dávkami zvyšuje riziko nežádoucích účinků z gastrointestinálního traktu (výjimečně se mohou objevit peptické vředy nebo krvácení).
  • Vzácně se objeví vyrážka, svědění, otok, pocit únavy a závratě.
  • Může dojít ke zvýšení aktivity jaterních enzymů.
  • Gel a mast někdy způsobují zarudnutí, svědění a pálení v místě aplikace.

Jak správně skladovat nesteroidní protizánětlivé léky?

  • Lék by měl být skladován na suchém místě, mimo dosah dětí, při teplotě nepřesahující 25 stupňů.
  • Nikdy nepoužívejte lék po uplynutí doby použitelnosti.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID nebo NSAID) jsou široce používány proti zánětlivým procesům v těle. Léky se prodávají ve formě tablet, kapslí a lékových forem pro vnější použití. Působí nejen protizánětlivě, ale také snižují teplotu a také ulevují od bolesti.

Léky mají kontraindikace a vedlejší účinky, takže je lékař musí vybrat s přihlédnutím k individuálním charakteristikám a stavu pacienta.

Působení NSAID

Terapeutických vlastností léků je dosaženo snížením produkce prostaglandinu a blokováním COX-2 (enzym cyklooxygenázy). Tyto prostředky bojují s příznaky onemocnění, ale neovlivňují jeho příčiny. Proto je zapotřebí další terapie, která eliminuje hlavní příčinu patologie.

NSAID se často používají k úlevě od bolesti pro:

  • zánětlivá onemocnění,
  • revmatismus,
  • degenerativní změny v orgánech a tkáních.

Používají se také při migrénách a jiných nerevmatických onemocněních a úrazech.

Populární protizánětlivé léky

Ibuprofen

Droga bojuje proti všem typům bolesti včetně zánětů kloubů a zmírňuje horečku. Často se používá při bolestech způsobených křečemi, které se vyskytují během menstruace.

ČTĚTE VÍCE
Mohu užívat loratadin během těhotenství?

K dispozici ve formě tablet.

Ibuprofen Welfarm tab 0.4 x 30

Ibuprofen tab 0.2 x 50

Tableta ibuprofenu p/p 400 mg x 10

Ibuprofen tab 0.2 x 20

Diklofenak

Předepisuje se k léčbě revmatických onemocnění. Snižuje ranní otoky a ztuhlost kloubů. Zvyšuje pohybový rozsah v případě onemocnění kloubů. Stabilního účinku je dosaženo po 1-2 týdnech léčby.

Diclofenac amp 25 mg/3 ml x 5 (Grotex)

Diklofenak zesilovač 25 mg/3 ml x 10

Diklofenak zesilovač 25 mg/3 ml x 5

Dlouho

Produkt pro vnější použití. Díky derivátu kyseliny fenylpropionové ve svém složení zmírňuje bolest a zánět. Účinně bojuje proti ztuhlosti kloubů po ránu a zajišťuje zvýšenou pohyblivost v kloubech.

Léková forma je krém v tubách.

Dolgit gel 5% 100 mg

Voltaren Emulgel

Aktuální příprava. Určeno pro dospělé a děti od čtrnácti let.

Diklofenak ve složení pomáhá zmírnit nepohodlí a zmírňuje zánět. Gelovitá emulze se rychle vstřebává do pokožky, což zajišťuje téměř okamžitý účinek.

Zmírňuje otoky poraněných kloubů, svalů, šlach, měkkých tkání. Ulevuje od bolesti při zánětech šlach, burzitidě a revmatismu.

K dispozici ve formě gelu v tubách.

Voltaren Emulgel 1% 100 mg

Nurofen Express Forte

Lék je ve formě kapslí. Určeno k úlevě od bolesti různého původu. Oblíbený lék na menstruační a neuralgické bolesti. Při nachlazení a chřipce zmírňuje nepohodlí ve svalech a kloubech. Lék mohou užívat dospělí a děti od dvanácti let. Není povoleno užívat více než tři tablety denně.

Nurofen Express Forte 400 mg č.20

Meloksikam

Lék blokuje v těle tvorbu látek, které způsobují zánět a bolest. Má antipyretické vlastnosti. Snižuje citlivost, zmírňuje nepohodlí, ztuhlost a zánět při osteoartróze a revmatoidní artritidě. Normalizuje stav juvenilní revmatoidní artritidy, která se vyskytuje v dětství.

Meloxicam tab 7,5 mg x 20

Meloxicam-Prana tab 15mg č.20

Meloxicam-Prana tab 7.5mg č.20

Amelotex

Lék je založen na meloxikamu. Zvyšuje motorický objem kloubů. Díky svým chondroprotektivním vlastnostem bojuje v krátké době se záněty a nepohodlí.

Průběh léčby je tři až čtyři týdny. Amelotex by měl být aplikován dvakrát denně.

Léková forma je gel.

Amelotex gel 1% 30g

Nise

Produkt na bázi nimesulidu. Účinná látka kromě tlumení bolesti odstraňuje otoky. Má antioxidační vlastnosti.

ČTĚTE VÍCE
Komu sluší rovné sukně?

Lék zmírňuje příznaky osteoartrózy, revmatismu, neuralgie, horečky, burzitidy, tendonitidy, ankylozující spondylitidy.

Nise gel 1% 100g

Dolobene gel

Aktivní složkou je ibuprofen, složka zmírňující zánět a bolest. Délku léčby určuje lékař. Obvykle u zranění, včetně sportu, jsou to dva týdny, u revmatických onemocnění – tři týdny.

Používá se ke zmírnění zánětů a otoků měkkých tkání, léčbě modřin, deformací a výronů.

Uvolňovací forma: gel ve zkumavkách.

Dolobene gel 90g

Nimesil

Často se používá po operaci. Účinné při onemocněních pohybového aparátu (artritida, artróza atd.) v období zhoršení zdravotního stavu. Bojuje s horečkou způsobenou infekčními chorobami nebo z jiných důvodů. Droga je dobrá pro zlepšení stavu měkkých tkání a kloubů. Používá se k terapii v urologii, gynekologii, při poruchách cévního systému a degenerativních změnách organismu.

K dispozici ve formě granulí pro přípravu suspenze.

Nimesil granule pro suspenze 100 mg č. 30

Nimesulid

Klinické studie prokázaly, že nimesulid je schopen ulevit od bolesti v relativně krátké době – asi dvacet minut. To umožňuje použití léku v boji proti akutním stavům.

Indikace k použití jsou artritida, tendinitida, patologické stavy v oblasti gynekologie, infekční onemocnění, zánětlivé procesy po operaci.

Nimesulid Welfarm tab 100 mg x 20

Nimesulid-lect tab 100mg č. 40

Nimesulid gran d/susp balení 100 mg x 30

Ketonal Duo

Ulevuje od bolesti, zánětu, horečky. Díky prodlouženému působení je úleva pociťována déle.

Po konzumaci se droga vstřebává přímo z trávicího traktu do krve, kde se maximálně koncentruje asi po několika hodinách.

Uvolňovací forma: kapsle s postupným uvolňováním účinné látky.

Ketonal Duo kapsle 150g č.30

Ketoprofen

Lokální aplikace ve formě gelu. Používá se při ranní ztuhlosti kloubů, oslabuje průběh artralgie. Účinně pomáhá zmírňovat bolesti svalů a bojovat s posttraumatickými lézemi.

Před použitím léku stojí za zvážení dalších metod léčby. Pokud je léčba přípravkem Keptrofen nezbytná, doporučuje se použít nejnižší dávkování a nejkratší dobu užívání, na základě očekávaných výsledků terapie.

Ketoprofen gel 2,5% 40g

Movalis

Obsahuje meloxicam, derivát kyseliny enolové. Určeno pro počáteční fázi terapie a krátkodobou symptomatickou léčbu. Nekombinuje se s jinými léky ze seznamu nesteroidních antirevmatik a nelze je užívat společně s nimi.

ČTĚTE VÍCE
Jaké jsou nejúčinnější cviky na hubnutí?

K dispozici ve formě roztoku pro intramuskulární injekci.

Movalis roztok 15 mg č. 3

Revmart

Indikacemi k použití jsou záněty kloubů a jejich degenerativní změny, které jsou doprovázeny bolestmi: akutní artróza, ankylozující spondylitida, chronická polyartritida, revmatoidní artritida, radikulitida a artróza.

Formou uvolňování léku jsou tablety.

Revmart tab 15 mg x 10

Revmart tab 15 mg x 20

Revmart tab 7,5 mg x 20

Paracetamol

Analgetický nenarkotický lék používaný k mírné nebo středně silné bolesti: bolest hlavy (včetně migrény), zubní. Používá se také při bolestech v krku, myalgii a neuralgii.

Lék snižuje teplotu při nachlazení a různých infekčních onemocněních.

Lék zmírňuje příznaky po dobu působení, ale neovlivňuje vývoj onemocnění.

Paracetamol tab 0.5 x 20

Weldexal

Tablety a roztoky jsou předepsány pro akutní a chronické formy zánětlivých onemocnění, metabolické a zánětlivě-degenerativní patologie pohybového aparátu. Zmírňuje bolesti různého původu: po operaci, bolesti zubů, s metastázami v kostní tkáni, při menstruaci, radikulitidě, renální kolikě, ischias, neuralgie.

Jedná se o symptomatický lék, který neovlivňuje progresi onemocnění.

Tableta Weldexal. p/p/o 25 mg č. 10

Veldexal roztok pro IV a IM 25 mg/ml 2 ml x 5

ketoprovel

Symptomatický lék ve formě tablet. Zmírňuje zánět a bolest u radikulitidy, revmatoidní a seronegativní artritidy, osteoartrózy, burzitidy, rakoviny, neuralgie, tendonitidy, algodismenorey, myalgie. Pomáhá při bolestech zubů a hlavy a také při bolestech po úrazech a operacích.

Ketoprovel tab 100 mg x 20

Ketorolac

Protizánětlivé, analgetikum s antipyretickým účinkem.

Používá se při silných nebo středně silných bolestech po úrazech, operacích, onkologii, artralgii, radikulitidě, onemocněních zubů, neuralgii.

Předepsáno pro symptomatickou terapii.

Ketorolac tab 10 mg x 20

Ketorolac amp 30mg 1ml č.10

Aponil

Používá se proti zánětům, bolesti, zvýšené tělesné teplotě. Selektivně inhibuje COX-2, působí přímo v místě zánětu. Bojuje proti bolesti, horečce a zánětům pohybového aparátu.

Aponil tab 100 mg x 20

Aceklofenak

Symptomatický lék se používá jako součást komplexní terapie zánětlivých onemocnění pohybového aparátu, k úlevě od bolesti při glenohumerální periartróze, revmatismu a onemocněních zubů. Přípravek snižuje otoky kloubů a odstraňuje ranní ztuhlost.

Aceklofenak Welfarm tab p/p/o 100 mg x 20

Kyselina acetylsalicylová

Přípravek bojuje proti bolesti, horečce, zánětu. Blokuje produkci tromboxanu A2, inhibuje agregaci krevních destiček. Pomáhá při mírné až střední bolesti.

ČTĚTE VÍCE
Jak se říká člověku, který má rád parfémy?

Předepisuje se dospělým a dětem starším 15 let.

Kyselina acetylsalicylová 500 mg x 20

Kyselina acetylsalicylová 500 mg x 20 R

Dyclogen

Droga se používá ke krátkodobé léčbě středně silných bolestí při onemocněních pohybového aparátu, po operacích a úrazech, při onemocněních pánevních orgánů, dále neuralgie a algodismenorea.

Diclogen zesilovač 25 mg/3 ml x 5

Jak si vybrat a užívat NSAID?

Pravidla pro léčbu nesteroidními protizánětlivými léky:

  1. Tablety a kapsle se doporučuje zapít velkým objemem vody (alespoň jedna sklenice). To pomůže vyhnout se negativním účinkům na žaludeční sliznici.
  2. Není vhodné užívat dva různé léky – zvyšuje se riziko nežádoucích účinků.
  3. Měli byste přísně dodržovat pokyny a doporučení lékaře. Nekontrolovaná léčba může vést k předávkování.
  4. Gely a další externí produkty se doporučuje spíše vtírat do pokožky, než jen aplikovat. Také účinnost bude vyšší, pokud budete přípravek třít nikoli na jedné straně zdroje bolesti, ale po obvodu. Například pro ošetření kloubů rukou byste měli přípravek vtírat jak do hřbetu ruky, tak do vnitřní strany.

Aby užívání NSA přineslo požadovaný účinek s minimálním rizikem nežádoucích účinků, je nutný lékařský předpis. Vzhledem k tomu, že léky jsou určeny pro různé stupně závažnosti symptomů, je nutná předběžná diagnóza.

Léky z tohoto článku naleznete na našich webových stránkách v sekci „Protizánětlivé léky“ v katalogu.

Nabídka není nabídkou, prezentované léky jsou léky, je nutná odborná konzultace.